(2012/2013)

Tráva roste je hmatová interaktivní kniha.

Má za úkol spojovat světy vidomých a nevidomých a přispět k jejich interakci. Pro nevidomé působbí jako pohlazení na duši. Nás ostatní nutí přemýšlet o sobě a o našem chování jak k lidem bez zraku, tak k nám samotným.

Cílem této práce je rozšířit obecné povědomí o životě nevidomých a tím zlepšit nazírání na ně. Rozvíjet fantazii u lidí bez zraku, přispět jim kvalitní knížkou, nahlédnout do jejich způsobu života a porovnat jejich žebříček hodnot, který není tak silně ovlivněn některými "povrchními" médii.

V knize najdete převážně černé abstraktní hmatové obrázky z více než 18 hmatově odlišných materiálů. Ilustrace jsou doplněny o krátké básničky Haiku jak v Braillově písmu tak v černotisku, které decentně dokreslují emotivní zážitek z knihy.

Při rešerši tématu knih pro nevidomé mě překvapilo, že právě těchto hmatových knížek pro dospělé je v nabídce zoufalý nedostatek. A přitom existují i nevidomí, kteří přišli o zrak až v dospělosti a také se potřebují naučit vnímat věci jinak.

Knihu jsem konzultovala s nevidomými zaměstnanci Tyflocentra Zlín. Pokaždé mne velmi inspirovalo a těšilo, z jakým nadšením ke knize přistupovali.

ke stažení tisková kvalita

další práce

Otto Wichterle

Otto Wichterle

(ostatní, 2013/2014)
Časopis ARCH

Časopis ARCH

(typografie, 2011/2012)
merz

merz

(UI & aplikace, 2011/2012)
Atlas inspirace

Atlas inspirace

(ilustrace, 2011/2012)
Plakát

Plakát

(vizuální styl, 2011/2012)
web SCHOLA LUDUS

web SCHOLA LUDUS

(web, 2010/2011)